Eğitim Programı

Özel Direksiyon Dersi Eğitim Programı

Ankara trafiğinde özel direksiyon dersi ister otomatik ister manuel araçla veriyorum. Kendi aracı olan öğrencilerden talep gelmesi durumunda kendi araçlarıyla da ders veriyorum.

Otomatik Araç Eğitim Programı

Otomatik araçta sadece fren ve gaz pedali olduğundan teknik olarak beceri geliştirmeye gerek yoktur. Şerit değiştirme, manevralar, trafik işaretleri ve diğer araçlarla birlikte sıkıntısız bir şekilde yol alma gibi trafiği ilgilendiren konular uygulamalı olarak trafikte gösterilir.

Otomatik Araç eğitiminde;

– Doğru oturuş pozisyonu, koltuk ayarı, aynaların ayarı, direksiyon tutuşu.
– Dur kalk çalışması ve pedallere alışma.
– Akan trafiğe çıkış, şerit değiştirme kuralları, ayna kontrolleri, dar sokaklarda manevra çalışmaları.
– Hızlı ve dikkatli sürüş teknikleri, refleks geliştirme teknikleri.
– Paralel park ve iki araç arasına dikey park çalışmaları

üzerinde çalışılır.

Özel Direksiyon Dersi Eğitim Programı Ne Kadar Sürer?

Otomatik araçla toplamda 10 (on) saatlik eğitim tek başına trafiğe çıkabilmek için ortalama bir süredir. 10 saatlik programın sonunda kişi trafiğe tek başına çıkabilecek özgüveni ve beceriyi kazanmış olur.

Manuel Araç Eğitim Programı

Manuel araç eğitimi iki aşamalıdır. İlk aşama debriyajı ve vitesi doğru kullanmaktır. Bu eğitim teknik becerinin (psiko-motor beceri) geliştirilmesine yönelik bir çalışmadır ve sabırla ve itinayla üzerinde durulmalıdır. İkinci aşama Trafik eğitimidir. Bu aşamada şerit değiştirme, manevralar, trafik işaretleri ve diğer araçlarla birlikte sıkıntısız bir şekilde yol alma gibi trafiği ilgilendiren konular uygulamalı olarak trafikte gösterilir.
Manuel Araç eğitiminde izlenecek yol;

– Doğru oturuş pozisyonu, koltuk ayarı, aynaların ayarı, direksiyon tutuşu.
– Dur kalk çalışması ve pedallere alışma.
– 1. ve 2. vitesler üzerinde pratik.
– Eğimli yollarda dur – kalk çalışması.
– 3. vites ve yukarısı çalışmalar, vites arttırma ve vites düşürme.
– Akan trafiğe çıkış, şerit değiştirme kuralları, ayna kontrolleri, dar sokaklarda manevra çalışmaları.
– Hızlı ve dikkatli sürüş teknikleri üzerine çalışmalar, refleks geliştirme teknikleri.
– Paralel park, iki araç arasına dikey park çalışmaları.

Eğitim Süresi

Manuel araç eğitiminde süre otomatik araca göre uzayabilir. Kişinin alt yapısına ve becerisine bağlı olmakla beraber kişi ortalama 10 (on) ile 20 (yirmi) saat arası eğitime ihtiyaç duyabilir. Otomatik vites manuel vites direksiyon dersi için iletişime geçebilirsiniz.

ÖRNEK DERS PROGRAMI

Özel direksiyon dersi eğitim programı otomatik veya manuel araçla teknik olarak farklılık göstermekle beraber trafik eğitimi değişmez.

1.GÜN – İlk gün trafiğin nispeten az olduğu yerlerde ders yapılır. Kalkış – duruş, sağa sola dönüş kuralları, direksiyon tutuşu ve vites değiştirmeler (Manuel araçta), rampada araç kaldırma teknikleri öğretilir.

2.GÜN – Özel direksiyon dersinin 2.gününde direksiyon dersi şehir trafiğinin içinde yapılır. Direksiyon hakimiyeti, şerit takibi, araç sollama kuralları, şerit değiştirme ve dönel kavşaklar çalışılır.

3.GÜN – Direksiyon dersinin 3.gününde trafiğin yoğun olduğu bölgeler özellikle seçilir. Dur – kalk çalışmaları, araç takibi, şerit değiştirme, dönüş kuralları, trafik işaretleri öğretilir ve uygulanır.

4.GÜN – Özel direksiyon dersinin 4.gününde direksiyon hakimiyetinin iyice geliştirilebilmesi için meyilli, yokuşlu, inişli, dar ve keskin virajlı yollarda araç kullandırılır.

5.GÜN – 5.günde geri geri gitmeler ve park etme çalışmaları yapılır.