Kaç Saat Ders Almalısınız?

Direksiyon Dersi Eğitim Süresi

Direksiyon dersi eğitim süresi otomatik araçla ortalama 10 saat olmakla beraber kişinin altyapısı ve becerisine göre değişiyor. Neredeyse %99 oranında öğrenci 10 saatlik eğitimin sonunda otomatik araçla trafikte yerini alıyor. Direksiyon dersine kendi eğitim aracımla başlıyorum. Eğitim aracı olarak VW POLO kullanıyorum.  Öğrencimin aracı varsa frene müdahale etmez olduğumda öğrencimin aracına geçiyorum. Bahsettiğim 10 saatlik otomatik araç eğitimi benim aracımla ve öğrenci aracıyla toplamda 10 saat sürüyor.

Manuel araç eğitimi iki aşamalı olup hem teknik beceri gerektirdiği hem de trafik eğitiminden oluştuğu için süre 10 (on) ile 20 (yirmi) saat arası değişiyor. Öncesi otomatik araç kullanmış olan veya manuel araca yabancı olmayan hanımlarla 5-6 saatte de eğitimi bitirdiğimiz de oluyor.

Direksiyon dersi için öğrencimi adresinden alıyorum ve eğitim sonunda yine adresine bırakıyorum. Bir günde 2 ders veriyorum. Günde 2 ders öğrencime daha verimli olmamı sağlıyor ve öğrencimin de derslerden maksimum fayda görmesine yarıyor.

Dersler 50’şer dakikadan toplam 100 dakika sürüyor. Dersler dolu dolu araç kullanarak geçiyor. Kesinlikle aracı durdurup konuşma yaparak öğrencimin zamanını çalmıyorum. 

Eğitim ücretini her dersin sonunda alıyorum, baştan toplu ödeme kabul etmiyorum. Ödeme her dersin sonunda nakit veya EFT ile yapılıyor.

Direksiyon dersi öğrencim direksiyon başına geçtiğinde başlıyor ve gidiş gelişlerde geçen süre öğrencimin süresinden kesilmiyor.

Eğitime Başlarken

Eğitime başlarken her öğrenciyi sıfır kabul ediyorum. Doğru oturuş pozisyonundan başlıyorum, koltuk ayarı ve ayna ayarları ile devam ediyorum. Kemerleri taktıktan sonra aracı çalıştırıp hareket edene kadar her şeyi olması gereken sırayla anlatıp uygulamasını yaptırıyorum. Aracı çalıştırdıktan sonra pedallere alışmak adına dur-kalk çalışmaları yaptırıp sağa sola dönüşleri de uyguladıktan sonra öğrencimin seviyesi hakkında fikir sahibi oluyorum. Temel çalışmalardan sonra varsa öğrencimin eksiklerini tamamlayıp yavaş yavaş şehir trafiğine doğru yola çıkarıyorum.

Derslerin ard arda olması trafiğe alışmak adına ve reflekslerin gelişmesi için son derece faydalı olduğundan hiç ara vermeyecek şekilde program yapıyorum. 1-2 gün dahi ara vermek geri dönüşlere sebep oluyor ve eğitimin disiplinini bozuyor. Bu anlamda örneğin pazartesi günü dersin ilk günü ise cuma gününe kadar devam ediyoruz.

Ders günlerini ve saatlerini birlikte ayarlıyoruz. Hafta içi sabah, öğle, akşam üzeri veya çalışan hanımlarla mesaiden sonrası ve hafta sonu için program yapabiliyoruz. 

Siz de bir an önce trafiğe çıkmak istiyorsanız 5464860634 numaralı telefonu arayarak veya whatsapp üzerinden yazarak bana ulaşabilirsiniz.

Youtube’ da yer alan eğitim videolarım derslerden önce veya derslerden sonra öğrencilerimle yaptığımız çalışmaları pekiştiriyor. Buraya tıklayarak eğitim videolarımı izleyebilirsiniz ve derslerin işlenişi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.