Otomatik mi Manuel mi?

Otomatik veya Manuel Vites Direksiyon Dersi

Otomatik veya Manuel direksiyon dersi isteyen öğrenciler için her iki seçenek de mevcuttur. İsteyen öğrenciye manuel (düz) vites, isteyen öğrenciye otomatik vites araçla özel direksiyon dersleri veriyorum. Otomatik vites eğitimi mi yoksa manuel vites eğitimi mi alacağına kişi hangisine ihtiyacı varsa ona göre karar vermelidir. Kullanacağınız araç otomatik olacaksa otomatik eğitim almanız, manuel olacaksa manuel eğitim almanız doğru olacaktır. 

Son yıllarda ehliyet kursları manuel ve otomatik eğitim olmak üzere iki ayrı araç türü için kayıt alıyor ve ehliyet de buna göre düzenleniyor. Otomatik eğitim alanlar eğitimin sonunda otomatik araç ehliyeti alıyor ve sadece otomatik araç kullanabiliyor. Manuel eğitim alanlar ise manuel ehliyet alıp hem manuel hem de otomatik araç kullanabiliyor.

Otomatik Araç Eğitimi

Otomatik araçta sadece fren ve gaz pedali olduğu için teknik olarak beceri geliştirmeye gerek yoktur. Dolayısıyla sadece trafik eğitimi verilir. Şerit değiştirme kuralları, manevralar, trafik işaretleri ve diğer araçlarla birlikte sıkıntısız bir şekilde yol alma gibi trafiği ilgilendiren konular uygulamalı olarak gösterilir.

Otomatik Araç eğitiminde aşağıdaki gibi bir yol izliyorum:

– Doğru oturuş pozisyonu, koltuk ayarı, aynaların ayarı, direksiyon tutuşu
– Dur kalk çalışması ve pedallere alışma
– Trafiğe çıkış, şerit değiştirme kuralları, ayna kontrolleri, dar sokaklarda manevra çalışmaları
– Hızlı ve dikkatli sürüş teknikleri, refleks geliştirme teknikleri
– Paralel park ve iki araç arasına dikey park çalışmaları.

Manuel Araç Eğitimi

Manuel araç eğitimi iki aşamalıdır. İlk aşama teknik eğitimdir. Bu eğitim teknik becerinin (psiko-motor beceri) geliştirilmesine yönelik bir çalışmadır ve sabırla ve itinayla üzerinde durulmalıdır. Bu aşamada debriyaj kullanımı çok sağlam bir şekilde öğretilmelidir. Manuel aracın özelliği debriyajı doğru kullanıp vitesleri doğru değiştirmektir. İkinci aşama trafik eğitimidir. Bu aşamada şerit değiştirme kuralları, manevralar, trafik işaretleri ve diğer araçlarla birlikte sıkıntısız bir şekilde yol alma gibi trafiği ilgilendiren konular uygulamalı olarak gösterilir.

Manuel Araç eğitiminde izlediğim yol aşağıdaki gibidir:

– Doğru oturuş pozisyonu, koltuk ayarı, aynaların ayarı, direksiyon tutuşu
– Dur kalk çalışması ve pedallere alışma
– 1. ve 2. vites çalışmaları
– Eğimli yollarda dur – kalk çalışması
– 3. vites ve yukarısı çalışmalar, vites arttırma ve vites düşürme
– Akan trafiğe çıkış, şerit değiştirme kuralları, ayna kontrolleri, dar sokaklarda manevra çalışmaları
– Hızlı ve dikkatli sürüş teknikleri üzerine çalışmalar, refleks geliştirme teknikleri
– Paralel park ve iki araç arasına dikey park çalışmaları.

Otomatik veya Manuel Vites Direksiyon Dersi Süresi

Otomatik araçla toplamda 10 (on) saatlik eğitim tek başına trafiğe çıkabilmek için ortalama bir süredir. 10 saatlik programın sonunda kişi tek başına trafiğe çıkabilecek özgüven ve beceriyi kazanmış olur.

Manuel araç eğitiminde süre kişinin alt yapısına ve becerisine bağlı olmakla beraber ortalama 10 (on) ile 20 (yirmi) saat arası değişir.

Manuel araç eğitimlerimle ilgili Youtube videolarıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sizler de otomatik veya manuel vites araç kullanmak istiyorsanız 5464860634 numaralı telefondan benimle irtibata geçebilirsiniz.