Direksiyon Dersi Eğitim Aracı

Direksiyon dersi verdiğim eğitim aracı Volkswagen POLO 1.4 modeldir. Araç otomatiktir ve eğitim donanımlıdır. Sürücüye ait fren pedalinden yan taraftaki yolcu koltuğunda da vardır. Bu şekilde gerektiğinde bizzat yan taraftan frene müdahale edebilirim. Frene müdahale ettiğimde bunu mutlaka öğrencime bildiriyorum ki hatasını bilsin. Frene müdahale etmez  olduğumda öğrencimin kendi aracı varsa kendi aracına geçebiliyoruz.

Direksiyon dersi eğitim aracı kaskolu bir araçtır. Her ne kadar kaza lafını ağzımıza almak istemesek de en kötü durumda aracın kaskolu olduğunu bilmek insanın içini rahatlatır.

Araç otomatik olduğu için sadece fren ve gaz padali vardır. Otomatik araçlarda sadece sağ ayak kullanılır. Sol ayak pedallerden uzakta dinlenme halindedir. Vites otomatik vitestir. Düz gitmek için vitesi D’ ye almak yeterlidir. Sonrasında vitesle işimiz biter, kısacası bir daha vites değiştirmeye gerek yoktur. Geri gidilmediği sürece araç park edilene kadar kilometrelerce D ile gidilir. Geri gitmek için R, araba park halinde bırakılacağı zaman da P üzerine getirilir.

Volkswagen Polo

Direksiyon Dersi Eğitim Aracı Neden Eğitim Donanımlıdır?

Derslere eğitim donanımlı bir araçla başlamak hem öğrenci hem de öğretmen için güvenlidir. Trafikteki diğer araçları ve yayaları düşünürsek neden eğitim aracıyla başlamak gerektiği anlaşılır. Direksiyon dersi eğitim donanımlı araç ile yapıldığında dersler sakin ve paniksiz geçer. Böylece odak noktası direkt trafik olur. Öğrenci öğretmene ve öğretmenin altındaki pedale güvenerek trafiğe çok daha fazla konsantre olur. 1-2 gün içerisinde refleksleri gelişen öğrenci fren ve gaz pedalleri arasında gidip gelmeye alışır. Bu noktadan sonra öğrencinin kendi aracına geçilebilir.

Ben mutlaka öğrenci aracına geçiyorum. Öğrencimin benden sonra kendi aracıyla da trafikte sorunsuz araç kullanabileceğinden emin olmak istiyorum. Youtube videolarımın çoğu trafikte öğrencilerimin kendi araçlarıyla çekilmiştir. Yıllardır araç kullanmamış birini 3. veya 4. gün kendi aracıyla Kızılay, Ulus veya Bahçeli trafiğine çıkarmak için önce verdiğim eğitime çok güveniyorum, sonra da öğrencimin Kızılay, Ulus veya Bahçeli gibi yoğun trafikte kendi başına aracı kullanabileceğinden emin oluyorum. 15 yıllık eğitim tecrübem kulağıma ilk günden kimin kaç günde bu işi halledeceğini fısıldıyor. Bu doğrultuda önce kendi aracımla başlayıp öğrencimin aracıyla devam ederek dersleri tamamlıyorum.

Öğrenci Aracıyla Eğitim

Otomatik eğitimlerde kendi aracımla başlayıp frene müdahale etmez olduğumda öğrencimin aracına geçtiğim halde manuel eğitimlerde farklı yöntemler uyguluyorum. Eğitimleri kişiye özel planladığım için farklı yöntemlerle ilerlemem gerekebiliyor.

Manuel araçlarda debriyaj, fren ve gaz olmak üzere 3 tane pedal vardır. Öğretmenin altındaysa debriyaj ve fren olmak üzere 2 pedal bulunur. Manuel eğitim aracında öğretmen gerektiğinde freni kontrol etmekle beraber debriyaja da müdahale eder. Manuel araçların kavrama noktası farklılık gösterdiğinden öğretmenin pedalli manuel aracıyla başlanan eğitimden sonra öğrencinin kendi aracına geçildiğinde zaman zaman adaptasyon sorunu yaşanabiliyor. Ben gerektiğinde manuel araç eğitimlerine doğrudan öğrencinin kendi aracıyla başlıyorum. Bazen de önce otomatik eğitim aracıyla trafiği öğretiyorum sonra manuel eğitime geçiyorum. Hangi yöntemi uygulayacağıma öğrencimin seviyesini gördükten sonra karar veriyorum.

İster otomatik eğitim olsun ister manuel, ilk gün araca ve trafiğe alışmak için çok yoğun olmayan güzergahlarda çalışıyoruz. İlerleyen günlerde arada derede veya çevre yolunda dolaşmak öğrenciye bir şey kazandırmayacağı için mümkün olduğunca trafiğin yoğun olduğu yerlerde pratik yaptırıyorum. Şehir merkezine gidip gelmek öğrencinin hem becerisini hem de tecrübesini arttırıyor.

Eğitimlerimde Kızılay, Ulus, Bahçelievler, Aydınlıkevler, Tunalı, Keçiören, Sincan, İstanbul yolu, Eskişehir yolu, Konya yolu gibi yoğun trafiğin olduğu bölgelerde çalıştırdığım gibi öğrencilerimin sık kullandığı güzergahları da kullanıyorum. Böylece sık gidip gelecekleri yolları da öğrenmiş oluyorlar.

Sizler de bir an önce trafiğe çıkmak istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz. 5464860634 numaralı telefonumu arayarak veya whatsapp üzerinden yazarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Otomatik ve manuel eğitim programını incelemek için buraya tıklayın!