Direksiyon Dersi Eğitim Aracı

Direksiyon dersi eğitim aracı Volkswagen POLO 1.4 modeldir ve eğitim donanımlıdır. Sürücüye ait fren pedalinden yan taraftaki yolcu koltuğunda da vardır.

Araç otomatik bir araçtır. 6 airbag (hava hastığı), hidrolik direksiyon ve ABS fren sistemine sahiptir.

Direksiyon dersi eğitim aracı kaskolu bir araçtır. Her ne kadar kaza lafını ağzımıza almak istemesek de en kötü durumda sigortalı olduğunu bilmek insanın içini rahatlatır.

Direksiyon Dersi Eğitim Aracı Neden Eğitim Donanımlıdır?

Derslere eğitim donanımlı bir araçla başlamak hem öğrenci hem de öğretmen için güvenlidir. Trafikteki diğer araçları ve yayaları düşünürsek neden eğitim aracıyla başlamak gerektiği anlaşılır. (Eğitim araçlarının sağ tarafında fren pedali vardır ve öğretmen gerektiğinde araca müdahale edebilir.) Direksiyon dersi eğitim donanımlı araç ile yapıldığında dersler sakin ve paniksiz geçer.

Diğer taraftan öğretmenin pedalli manuel aracıyla başlanan eğitimden sonra öğrencinin kendi aracına geçildiğinde genelde adaptasyon sorunu yaşanıyor. Sebebi manuel araçların farklı kavrama noktalarıdır. Ben son yıllarda manuel araç eğitimlerine doğrudan öğrencinin kendi aracıyla başlıyorum. Manuel araç otomatik araç gibi gaza basınca fırlamadığı için çok da sıkıntı olmuyor. Tabi manuel aracın kontrolünde 12 yıllık eğitim tecrübemi de es geçemiyeceğim.

Öğrenci Aracıyla Eğitim

Otomatik eğitimlerde bir süre öğretmen aracıyla çalıştıktan sonra öğrenci aracıyla devam ediyorum. Bu süre 2 gün de olabilir 3 gün de. Ne zaman ki frene müdahale etmez oluyorum, o zaman öğrenci aracına geçmeyi uygun görüyorum.

İlk gün araca ve trafiğe alışmak için çok yoğun olmayan güzergahlarda çalışıyoruz. Eğitimlerde arada derede veya çevre yolunda dolaşmak öğrenciye bir şey kazandırmayacağı için mümkün olduğunca trafiğin yoğun olduğu yerlerde pratik yaptırıyorum. Şehir merkezine gidip gelmek öğrencinin hem becerisini hem de tecrübesini arttırıyor.

Eğitimlerimde Kızılay, Ulus, Bahçelievler, Aydınlıkevler, Tunalı, Keçiören, Sincan, İstanbul yolu, Eskişehir yolu, Konya yolu gibi yoğun trafiğin olduğu bölgelerde çalıştırdığım gibi öğrencilerimin sık kullandığı güzergahları da kullanıyorum. Böylece sık gidip gelecekleri yolları da öğrenmiş oluyorlar.