Özel Direksiyon Dersi ve Formasyonun Önemi

Özel Direksiyon Dersi Şule BERKCAN.

Fakültede okurken öğretmen olmak üzere aldığım Pedagojik Formasyon derslerinde bizlere bir işi öğretmenin psikolojisinden felsefesine kadar her ders ayrıntılı şekilde anlatıldı. Formasyon derslerini üniversitede 4 sene boyunca 2 dönem aldım ve faydasını fazlasıyla gördüm. Direksiyon dersi verirken öğrencilerime neyi nasıl anlatacağımı, eksikliklerini nasıl tamamlayacağımı, nasıl motive edeceğimi ve öğrencimin gelişimini nasıl takip edeceğimi çok iyi biliyorum. Her şeyden önemlisi bana gelen her öğrencinin kendi özelliklerini taşıdığını ve becerilerine göre bir eğitim programı uygulanması gerektiğini biliyor ve eğitimi de bu doğrultuda veriyorum.

Formasyon Nedir?

Çok genel anlamıyla formasyon bir işi öğretmenin yönteminin anlatıldığı konuları kapsar. Eğitim psikolojisi, eğitim sosyolojisi, eğitim felsefesi, eğitimde ölçme değerlendirme gibi derslerden oluşur. Formasyon derslerinden “Ölçme Değerlendirme” öğrencinin takibi açısından çok iyi anlaşılması gereken bir derstir. Eğitim talebinde bulunan öğrencinin hangi seviyede olduğu, öğrenci ile nereden başlanması gerektiği, ne kadar süre eğitim verileceği, eksiklerin tamamlanması için hangi yolun izleneceği gelişigüzel yapılacak bir iş değildir. Her öğrenci için ayrı eğitim programı hazırlamak gerekir.

Diğer taraftan işin bir de psikolojik destek ve motivasyon kısmı var. Bu da “Eğitim Psikolojisi” nin konusu ve öğrencilerimi trafikte sakinleştirmeye çalışırken yine işin bilimsel tarafını fakültede detaylı bir şekilde öğrenmenin avantajını yaşıyorum.

Özel Direksiyon Dersi Şule BERKCAN

Hani derler ya bir işi bilmek başkadır öğretebilmek başka. Durum aslında tam da bu. Eşler, babalar veya kardeşlerle direksiyon başına geçildiğinde araç kullanma macerası genelde 10 dakika sürüyor ve kavga gürültü araçtan iniliyor. Bu konuda dinlediğim hikayelerin haddi hesabı yok. Eş, baba veya kardeş araç kullanmayı bilmiyor mu da öğretemiyor? Elbette biliyor, ancak sorun nasıl öğreteceğini bilmemesinden kaynaklanıyor.

Başa dönersem, bir işi nasıl öğreteceğini bilen kişiye öğretmen deniyor ve öğretmenler formasyon eğitimi almadan mezun olamıyorlar. Sizi direksiyon başına geçirip rahat rahat trafikte yol almanızı sağlayacak  kişi öğretmendir. Bu anlamda çok iyi araç kullanan birisiyle sadece zaman kaybedeceksiniz. Bir an önce sonuca ulaşmak için doğru kişiden doğru eğitimi almanızda fayda var.

Profesyonel anlamda özel direksiyon dersi almak için bana hemen ulaşabilirsiniz! İster telefonla ister whatsapp üzerinden 05464860634 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Youtube eğitim videolarım için buraya tıklayın.