Bayandan Direksiyon Dersi

Bayandan Bayanlara Direksiyon Dersi

Ankara’ da 26 yıldır aktif araç kullanmanın yanında 16 yıldır yoğun trafikte direksiyon dersleri veriyorum. Kendilerini daha rahat hissedeceklerini düşündükleri için bayandan direksiyon dersi arayışına giren hanımlar için eğitimlerime 16yıldır aralıksız devam ediyorum.

Direksiyon eğitimlerine önce kendi eğitim donanımlı aracımla başlıyorum. Aracınız varsa mutlaka sizin aracınızla devam ediyorum. Amaç benden sonra da rahatlıkla trafiğe çıkabilmeniz olduğu için mutlaka sizin aracınızla yoğun trafik çalışması yapıyoruz.

Benim aracım Volkswagen POLO ve eğitim donanımlı bir araç. Yani sürücüye ait fren pedalinden yan taraftaki yolcu koltuğunda da var. Böylece trafikte gerektiğinde yan taraftan frene müdahale edebiliyorum. 1-2 gün içerisinde frene müdahale etmeme gerek kalmıyor ve böylece derslere sizin aracınızla devam edebiliyoruz.

Eğitim Donanımlı Araçla Başlamak Şart mı?

Derslere eğitim donanımlı bir araçla başlamak hem öğrenci hem de öğretmen için her şeyden önce rahatlık sağlıyor. Garanti iş yapılmış oluyor, risk alınmıyor. Öğrenci kendini güvende hissediyor. Daha cesaretli oluyor. Nasıl olsa hocada da fren var, gerektiğinde müdahale eder diyor. Bu düşünceyle birlikte gelen cesaret bizim trafiğe çıkabilmemiz için çok önemli. Diğer taraftan trafikte başka araçların ve yayaların var olduğunu düşünürsek neden eğitim aracıyla başlamak gerektiği de ortada aslında. Öğrencinin hata yapması durumda öğretmen kendi fren pedaline basarak aracı kontrol ettiğinde heyecan ve panik yaşanmamış oluyor.

Bu arada manuel araç eğitiminde karşılaştığımız bir handikaptan bahsetmeden de geçemeyeceğim. Manuel araçlarda debriyajın kavrama noktası farklı yüksekliklerde olabiliyor. Kimi araçta ayağı debriyajdan daha az kaldırınca araç hareket ediyor, kimi araçtaysa debriyajı neredeyse bırakacak kadar çok kaldırınca araç hareket ediyor. Öğretmen aracına alışan öğrenci kendi aracına geçildiğinde biraz bocalıyor. Debriyaja alışana kadar başa dönmüş gibi oluyoruz aslında. Bu durumda manuel araç eğitiminde ben öğrenci aracıyla başlamakta sakınca görmüyorum. Araç vitesli olduğu için otomatik araç gibi fırlamıyor ve düşük hızlarda uzun süre çalışma yaptığımız için gerektiğinde el frenini çekerek aracı durdurabiliyorum. Öğrencimle bir araya geldiğimizde durumu değerlendirip son kararımızı verip ona göre başlıyoruz manuel eğitime.

Öğrenci Aracıyla Eğitim

Sadece arada derede veya çevre yolunda dolaşmak size bir şey kazandırmaz. Mümkün olduğunca trafiğin olduğu yerlerde pratik yapmak, şehir merkezine gidip gelmek hem becerinizi hem de tecrübenizi arttırır. Öğrenci trafiğe çıktıkça fren ve gaz arasında seri bir şekilde gidip gelecek refleksi kazanır ve öğretmenin frene müdahalesine gerek kalmaz. Sonrasında dersler sizin kendi aracınızla devam eder. Zaten amaç da sizi kendi aracınızla trafiğe kazandırmaktır. O anlamda ben mutlaka öğrenci aracıyla da yoğun trafikte pratik yaptırıyorum. Öğrencimin ben olmadan da her yere gidip gelebileceğinden emin oluyorum.

Eğitimlerimde Kızılay, Ulus, Bahçelievler, Aydınlıkevler, Tunalı, Keçiören, Sincan, İstanbul yolu, Eskişehir yolu, Konya yolu gibi yoğun trafiğin olduğu bölgelere yer verdiğim gibi öğrencilerimin sık kullandığı güzergahları da kullanıyorum. Böylece sık gidip gelecekleri yolları da öğrenmiş oluyorlar.

Sizler de bir an önce trafiğe çıkmak istiyorsanız daha fazla zaman kaybetmeden hemen şimdi arayın ve trafikteki yerinizi bir an önce alın. Bana ulaşarak bayandan ders almanın avantajlarını ve rahatlığını yaşayın.