Bayandan Direksiyon Dersi

Bayandan Bayanlara Direksiyon Dersi

Ankara’ da 26 yıldır aktif araç kullanmanın yanında 16 yıldır yoğun trafikte direksiyon dersleri veriyorum. Kendilerini daha rahat hissedeceklerini düşündükleri için bayandan direksiyon dersi arayışına giren hanımlar için eğitimlerime 16 yıldır aralıksız devam ediyorum.

Direksiyon derslerine önce kendi eğitim donanımlı aracımla başlıyorum. Öğrencimin aracı varsa frene müdahale etmez olduğumda öğrenci aracına geçiyorum. Amaç benden sonra da rahatlıkla trafiğe çıkabilmeniz. Bunun için mutlaka sizin aracınızla da trafikte pratik yapıyoruz.

Aracım Volkswagen POLO ve eğitim donanımlı bir araç. Sürücüye ait fren pedalinden yan taraftaki yolcu koltuğunda da var. Böylece trafikte gerektiğinde yan taraftan frene müdahale edebiliyorum. 1-2 gün içerisinde öğrencimin refleksleri gelişiyor ve kendisi gerektiği gibi frene müdahale ediyor, bundan sonra dersler öğrenci aracıyla devam ediyor.

Eğitim Donanımlı Araçla Başlamak Şart mı?

Derslere eğitim donanımlı bir araçla başlamak hem öğrenci hem de öğretmen için oldukça güvenli. Diğer taraftan öğrenci de kendini daha iyi hissediyor. Nasıl olsa hocada da fren var, gerektiğinde müdahale eder diyor. Bu düşünceyle birlikte gelen cesaret trafiğe çıkmasını kolaylaştırıyor. Trafikte başka araçların ve yayaların da olduğunu düşünürsek eğitim aracının önemi daha iyi anlaşılıyor. Öğrencinin hata yapması durumda öğretmen kendi fren pedaline basarak aracı kontrol ettiğinde heyecan ve panik yaşanmamış oluyor.

Manuel araç eğitiminde ilk dersten öğrenci aracıyla başlamak bana göre daha doğru. Manuel araçlarda debriyajın kavrama noktası farklı ayarlarda oluyor. Kimi araçta ayağı debriyajdan azıcık kaldırınca araç hareket ederken, kimi araçta debriyajı neredeyse bırakacak kadar kaldırmak gerekiyor. Bu durumda öğretmen aracına alışan öğrenci kendi aracına geçtiğinde zorlanıyor. Debriyaja alışana kadar başa dönmüş oluyor. Manuel araç vitesli olduğu için otomatik araç gibi fırlamıyor ve gerektiğinde el frenini çekerek aracı durdurabiliyoruz. Pedal olmasa da manuel aracı kontrol etmek zor olmuyor. Bu durumda doğrudan öğrencinin manuel aracıyla başlamakta bir sakınca olmuyor ve hem zamandan hem de ekstra uğraştan avantaj sağlanmış oluyor.

Öğrenci Aracıyla Eğitim

Sadece arada derede veya çevre yolunda dolaşmak size bir şey kazandırmaz. Mümkün olduğunca trafiğin olduğu yerlerde pratik yapmak, şehir merkezine gidip gelmek hem becerinizi hem de tecrübenizi arttırır. Öğrenci trafiğe çıktıkça fren ve gaz arasında seri bir şekilde gidip gelecek refleksi kazanır ve öğretmenin frene müdahalesine gerek kalmaz. Sonrasında dersler öğrenci aracıyla devam eder. Zaten amaç da sizi kendi aracınızla trafiğe kazandırmaktır. O anlamda ben mutlaka öğrenci aracıyla yoğun trafikte pratik yaptırıyorum. Öğrencimin ben olmadan da her yere gidip gelebileceğinden emin olmak istiyorum.

Eğitimlerimi Kızılay, Ulus, Bahçelievler, Aydınlıkevler, Tunalı, Keçiören, İstanbul yolu, Eskişehir yolu, Konya yolu gibi yoğun trafiğin olduğu bölgelerde verdiğim gibi öğrencilerimin sık kullandığı güzergahları da kullanıyorum. Böylece sık gidip gelecekleri yolları da öğrenmiş oluyorlar.

Sizler de bir an önce trafiğe çıkmak istiyorsanız daha fazla zaman kaybetmeden hemen arayın ve lisanslı rallici bayan hocadan ders almanın avantajlarını yaşayın!