Eğitim Aracı

Direksiyon Dersi Eğitim Donanımlı Araç

Eğitim aracı Volkswagen POLO 1.4 modeldir ve eğitim donanımlıdır. Sürücüye ait fren pedalinden yan taraftaki yolcu koltuğunda da vardır. Direksiyon dersi eğitim donanımlı araç ile yapıldığında sakin ve paniksiz geçer.

Araç 6 airbag (hava hastığı), hidrolik direksiyon ve ABS fren sistemine sahiptir.

Direksiyon dersi eğitim aracı kaskolu bir araçtır. Her ne kadar kaza lafını ağzımıza almak istemesek de en kötü durumda sigortalı olduğunu bilmek insanın içini rahatlatır.

Neden Direksiyon Dersi Eğitim Donanımlı Araç?

Derslere eğitim donanımlı bir araçla başlamak hem öğrenci hem de öğretmen için önemlidir. Trafikte diğer araçların ve yayaların var olduğunu düşünürsek neden eğitim aracıyla başlamak gerektiği anlaşılır. Öğrencinin hata yapma ihtimaline karşı yan taraftaki pedal bir çeşit acil durum butonu görevi görür. Öğrencinin hata yapması durumda öğretmen kendi fren pedaline basarak aracı kontrol eder, böylece heyecan ve panik yaşanmamış olur. Ancak burada önemli olduğunu düşündüğüm bir başka noktadan söz edeceğim. Eğitim donanımlı manuel araç eğitimden sonra öğrenci aracına geçildiğinde genelde bir süre sıkıntı yaşanıyor. Sebebi ise manuel araçların farklı kavrama noktaları. Ben son yıllarda manuel araç eğitimlerine doğrudan öğrencimin kendi aracıyla çıkıyorum. Manuel araç otomatik araç gibi gaza basınca fırlamadığı için rahatlıkla kontrol edebiliyorum, haliyle sıkıntı yaşamıyoruz. Tabi burada 12 yıllık eğitim tecrübemi de es geçemeyeceğim.

Öğrenci Aracıyla Eğitim

Sadece arada derede veya çevre yolunda dolaşmak öğrenciye bir şey kazandırmaz. Mümkün olduğunca trafiğin olduğu yerlerde pratik yapmak, şehir merkezine gidip gelmek hem beceriyi hem de tecrübeyi arttırır. Öğrenci araca ve trafiğe alıştıkça fren ve gaz arasında gidip gelmesi kolaylaşır, kısaca refleks kazanır ve eğitim aracına gerek kalmaz. Yoğun trafikte öğretmen aracıyla yapılan çalışmalar öğrencinin kendi aracıyla da tekrar edilir.

Ben eğitimlerimde Kızılay, Ulus, Bahçelievler, Aydınlıkevler, Tunalı, Keçiören, Sincan, İstanbul yolu, Eskişehir yolu, Konya yolu gibi yoğun trafiğin olduğu bölgelerde çalıştırdığım gibi öğrencilerimin sık kullandığı güzergahları da kullanıyorum. Böylece sık gidip gelecekleri yolları da öğrenmiş oluyorlar.

Manuel veya otomatik eğitimler için hemen şimdi arayın!